Na terenie Orawy pozyskujemy miód w następujących odmianach:

 

Miód mniszkowy

To miód nektarowy pozyskiwany z mniszka lekarskiego na przełomie maja i czerwca. Ma kolor jasnożółty. Ze względu na fakt, że mniszek nektaruje tylko w bardzo ciepłe dni, a pod Babią Górą często w maju aura jest deszczowa, miód mniszkowy udaje nam się pozyskać jedynie raz na kilka lat.

 

Miód wielokwiatowy

Jest to miód nektarowy, który powstaje z kwiatów występujących na danym terenie. Kolor tego miodu zależy od „bukietu” kwiatów, z których powstaje i może wahać się od jasnokremowego do herbacianego. Miód wielokwiatowy, ze względu na zawartość pyłków kwiatowych, polecany jest zwłaszcza alergikom.

 

Miód lipowy

Miód lipowy pozyskiwany jest w czerwcu/lipcu i jest uważany za najlepszą odmianę miodu nektarowego. Od lat stosowany jest na infekcje gardła i przeziębienia, gdyż ma działanie wykrztuśne i naturalnie wspomaga proces leczenia. W postaci płynnej ma barwę oliwkowożółtą, po krystalizacji zmienia ją na białożółtą lub złotawą. W smaku może być lekko cierpki.

 

Miód spadziowy

Miód ze spadzi iglastej jest nazywany miodem królewskim, gdyż trudno go pozyskać (nie występuje co roku) i ma bardzo cenne właściwości. Jego działanie antyseptyczne i przeciwzapalne wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Miód ten ma barwę od zgniłozielonej, przez ciemnobrązową po prawie czarną.

 

... a tu widok na nasze stoisko w czasie Święta Borówki w Zubrzycy Górnej.

Borówka 2013

 Publikacja zdjęcia za zgodą Autora.


Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.